portrait grey menu

Poradenství v opalování

Složení slunečního záření

Sluneční světlo je energie, která se skládá z paprsků různých vlnových délek. Rozlišujeme UV ultrafialové záření - viditelné světlo a IČ infračervené tepelné záření. UV záření dělíme na UV-A, UV-B a UV-C záření. Nebezpečné pro zdraví člověka je UV-C záření. To je však odfiltrováváno zemskou atmosférou a na Zem se s výjimkou míst s ozonovou dírou nedostává. Pro opalování je důležité jak UV-A tak UV-B záření ve správném poměru. Sluneční záření podléhá výkyvům jak atmosférickým, tak časovým. Naproti tomu v soláriu lze nastavit přesnou expozici individuálně pro každého jednotlivce. Při opalování v soláriu tedy probíhají stejné pochody jako na přírodním slunci s tím, že můžeme vytvořit pro každého člověka vzhledem k jeho přírodnímu fototypu ideální opalovací harmonogram. Tak jako opalování na přímém slunci v sobě nese opalování na soláriu rizika, zejména při překročení doporučených opalovacích časů.

Poznejte svůj fototyp

Rozeznáváme 4 základní fototypy kůže:

 1. typ - velice světlá kůže, blond vlasy, modré oči - téměř vždy se spálí
 2. typ - světlá kůže,vlasy blond nebo světle hnědé, modré, šedé nebo zelené oči - rychle se spálí a špatně se opaluje
 3. typ - světle hnědá kůže, hnědé vlasy, oči šedé, hnědé - může se spálit, ale opaluje se dobře
 4. typ - tmavá pleť, tmavé vlasy i oči - spálí se výjimečně, opaluje se výborně

Většina středoevropanů je 2. nebo 3. fototyp.

Urychlení opalování

Své opálení můžeme urychlit užíváním Betacarotenu, nebo Akcelerátory:

Užíváním Betakarotenu:

Betakaroten patří mezi antioxydanty. Redukuje účinky volných radikálů a volného kyslíku. Navíc dodává pleti charakteristické bronzové zbarvení. Betakaroten se doporučuje užívat již před započetím opalovací kúry a pokračovat během ní.

Akcelerátory

Akcelerátory jsou krémy určené pouze do solárií. Používají se před opalováním. Jsou to urychlovače opálení. Vzhledem k tomu, že tyto přípravky počítají s expozicí v soláriu, jsou velmi hydratizující, zpravidla obsahují komponenty na bázi antioxydantů, vitamíny a látky, které zvyšují rychlost pigmentace.

Podle složení existují akcelerátory pro začínající zákazníky, které urychlují pigmentaci nebo pro již pokročilé a opálené zákazníky, kde naopak prodlužují opálení a dovolují zhnědnutí do hlubšího tonu.

Jak pečovat o pokožku po opalování

Stejně tak jako existují přípravky před opalováním v soláriu, existuje i kosmetika po opalování v soláriu. Ta má za úkol okamžitou i dlouhodobou hydrataci, popřípadě zklidnění pokožky tak, aby tmavé opálení vydrželo co nejdéle. Zároveň tyto přípravky připravují pokožku pro další opalování..

Sprchování po opalování

Není důvod se po opalování v soláriu nesprchovat. Pigmentace, ať už okamžitá - přímá nebo pozdější - nepřímá, nelze smýt vodou. Pokud však používáte solární kosmetiku, která obsahuje samoopalovací složku, může tato složka působit i po expozici v soláriu. Pak je lepší sprchování odložit.

Ochranné brýle a čočky

V soláriu používejte vždy ochranné sluneční brýle. Chrání Váš zrak před UV zářením. Čočky není důvod před opalováním v soláriu vyndávat. Čočky naopak mají v sobě UV filtr. Samozřejmě neopravňují použití solária bez ochranných brýlí. Někdy však může dojít k pocitům suchosti očí. Použijte obvyklé zvlhčující prostředky.

Opalování v těhotenství

Opalování v těhotenství není zakázané, chce jej pouze provádět s ještě větší rozvahou než jindy. Některé ženy mohou být v těhotenství citlivější na UV záření a na jejich pokožce se mohou objevit pigmentové skvrny. Stejně tak mohou být ženy v těhotenství citlivější na teplo a přehřátí. Doporučujeme konzultaci se svým ošetřujícím lékařem

Příznivé vlivy UV záření

Léčba osteroporézy - zvýšené lámavosti kostí na základě úbytku vápníku. Pro absorpci vápníku v kostech, vlasech a zubech je kromě hormonů zapotřebí i vitamín D. Ten právě vzniká v pokožce vlivem UV-B záření

Léčba lupénky - psoriásy

Mírnou formou slunění v soláriu lze zlepšovat stav lupénky.

Léčba akné

Slunění samo o sobě příznivě ovlivňuje pokožku s akné. Je třeba se však opalování vyvarovat tehdy, kdy jsou k léčbě akné podávána antibiotika, případně Retin A a další léky. Řešte po dohodě s lékařem.

Léčba depresí a výkyvů nálad

Je prokázáno, že spektrum světla blízké světlu slunečnímu pozitivně ovlivňuje psychiku člověka. Obzvlášt v zimním období, při nedostatku denního světla může mít pobyt v soláriu příznivý vliv.

Kdy naopak může solárium uškodit

 • Vždy tehdy, překročíte-li doporučenou expozici pro Váš kožní fototyp
 • Berete-li antibiotika, či jiné léky, u nichž je uvedeno, že nemáte pobývat na slunci.
 • Při rodinné dispozici k rakovině kůže
 • Při nadměrném opalování v soláriu hrozí tvorba vrásek a ničení elasticity kůže.
 • Nepřekračujte doporučené časy a používejte solární kosmetiku.
 • Nedoporučujeme opalování dětí v soláriu.
 • Vždy si zjistěte, jsou-li v pravidelných časových intervalech vyměňovány zdroje UV záření trubice.

Máte-li jakékoli pochybnosti, neváhejte se zeptat vyškoleného personálu, který Vám rád doporučí opalovací čas, pomůže vybrat krém, nebo naopak rozmluví další opalování...